Yapışkanlı Etiketler

Kuşe Etiket Nedir?

Kuşe etiket, ribonla baskıya uygun bir etiket çeşididir. Buna rağmen uygun maliyetli olmasından dolayı çok tercih edilir. Kağıt bazlı etiket çeşitlerinden en çok tercih edilen etiket çeşididir.  Kuşe etiketin, parlak veya yarı mat çeşidi vardır. Kağıt bazlı bir etiket türü olduğu için suya, ısıya ve dış ortam şartlarına dayanıklı değildir. Ancak yine de diğer kağıt bazlı termal etiket çeşitlerine oranla daha dayanıklıdır.  Wax ve Wax-Resin ribbon ile baskılarda iyi sonuçlar alınır. Çünkü pürüzlü bir yapıya sahip değildir.

Kuşe etiketlerde dikkat etmeniz gereken husus, baskı esnasında seçmiş olduğunuz ribon’nun kalitesi olmalıdır. Uygun ribon seçilmediği taktirde kuşe etiketin üzerine aldığınız baskılar ufak bir temas ile dağılabilir ve okunamaz bir hal alabilir. Bu sebepten dolayı kuşe etiketinizi ürettikten sonra baskıda kullanacağınız ribonu test etmenizi öneririz.

Kuşe etiketler genellikle  1 yılı aşkın saklanacak ve muhafaza edilecek ürünler için kullanılmaktadır. Termal etiketlerden yaklaşık olarak 5 kat daha dayanıklı yapıya sahiptir. Kuşe etiketler nemden, sıvılardan ve sürtünmelerden uzak tutulmalıdır. Bu şekilde kuşe etiketin ömrünü 4-5 seneye kadar uzatma şansına sahipsiniz. Kuşe etiketler sayısız sektörler tarafından kullanılmaktadır.

ERC Barkod & Etiket dünya üzerindeki bütün barkod yazıcılarla uyumlu çalışabileceğiniz kuşe etiketler üretmektedir. Akrilik (standart) Kuşe etiket, Hotmelt (kuvvetli yapışkan) kuşe etiket, Noperm(iz bırakmayan) kuşe etiket, Deepfrezee( Soğuğa dayanıklı) kuşe etiket çeşitleri mevcuttur. Baskılı ve baskısız kuşe etiketi siparişi verebilirsiniz.

 

Vellum Etiket

Vellum Etiketler kağıt bazlı bir etiket çeşididir ve Kuşe Etiket ile aynı özelliklere sahiptir. Vellum etiketi Kuşe Etiketten ayıran tek bir fark vardır. O fark, Kuşe Etiketin tamamen pürüzsüz bir yüzeye sahip olması, Vellum Etiketin ise gözle dahi görülmeyen küçük çukurcuklara sahip olmasıdır. Üretim maliyeti ise Kuşe Etiket ile aynıdır. Vellum Etiket Nedir?

Yüzeyinde bulunan çukurlardan dolayı Vellum etiketler mat bir yapıya sahiptirler. Mat yüzeye sahip olduklarından ötürü aydınlık ortamlarda rahatlıkla kullanıma uygundur. Kuşe etiket ile aynı baskı kalitesine sahip olmasına rağmen tercih edilmesinin nedeni mat yüzeye sahip olması ve barkod okuyucular tarafından rahatlıkla okunabilmesidir.

Kağıt bazlı bir etiket türü olduğu için dayanıklı değildir. Su, nem, ısı gibi dış etmenlerden korunmalıdır. Sağlıklı koşullar sağlandığı sürece Vellum Etiketlerin ömrü 1 ila 3 sene arasında değişmektedir.  Vellum etiketlere Wax Ribon ile baskı alınmaktadır. Baskılı ve baskısız Vellum Etiket siparişi verebilirsiniz.

 

Silvermat Etiket – Demirbaş Etiketi

Silvermat etiketler, çok sıcağa ve çok soğuğa son derece dayanıklı, özel yapışkana sahip plastik bazlı etiket grubuna ait bir etiket çeşididir. Silvermat Etiketin hem yapışkanlı yüzeyi hem de baskı alınan kısmı da mat gri veya parlak gri renklerdedir. Pürüzsüz yüzeye sahiptirler. Silvermat Etiketler, özellikle çıkarılmaya çalışılmaz ise yapıştırıldığı yerde 4-5 sene arasında kalabilirler. Dayanıklılığından dolayı çok uzun ömürlüdür ve halk arasında Demirbaş Etiketi olarak da adlandırılmaktadır.  Demirbaş Etiketi, firmaların demirbaş ürünlerini etiketleme ve demirbaşların stok kontrollerinin yapılabilmesi için kullanılmaktadır. Ayrıca beyaz eşya etiketi, elektronik cihazlarda ve ısının çok yüksek olduğu yüzeylerde tercih edilmektedir.

Silvermat Etiketler veya diğer adıyla Demirbaş Etiketler Kuşe Etiketlerin yaklaşık olarak 5 katı fiyatındadır. Bunun nedeni Silvermat etiketlerin en kaliteli etiket çeşidi olmasıdır. Demirbaş etiketlerde Resin Ribon ile baskı alınır. Parlak gri ve mat gri renklere sahip olan Silvermat Etiketler gramaj olarak da diğer etiket türlerinden fazladır.

Silvermat etiketler, demirbaşın üzerine yapıştırıldıktan sonra da özenle muhafaza edilmelidir. Temizlik esnasında kullanacağınız kimyasal maddeler ve temizleyiciler etiketin tahrip olmasına neden olabilmektedir. Bundan dolayı yalnızca kuru bir bez ile temizlemenizi önermekteyiz. Baskılı ve baskısız Silvermat Etiket siparişi verebilirsiniz.

 

Opak Polipropilen (PP) Etiket

Opak Polipropilen (Opak PP) sert yapıya sahip, plastik bazlı bir etiket çeşididir. Suya, neme ve ısıya çok dayanıklıdır. Opak PP etiket asla esnemez ve çok zor yırtılabilen bir özelliğe sahiptir. Yırtılmaz özelliğinden dolayı dış ortamlarda kullanılan bir etiket çeşididir. Opak Polipropilen etiketlere termal transfer yöntemi ile baskı alınmakta olup Opak PP Etiketlerde plastik bazlı olduğu için Resin Ribon ile baskı almak zorundasınız. Resin Ribon ile baskı alınan Opak PP etiketlerin baskı maliyetleri, kağıt bazlı etiketlere oranla daha fazladır. Ancak bu etiket türünün ömrü de fiyatı gibi kağıt bazlı etiketlerden daha uzundur.

Opak PP Etiketler, parlak yüzeye sahip oldukları için genellikle aydınlık ortamlarda tercih edilmezler. Sahip oldukları parlaklık, barkod okuyucuların etiket üzerindeki baskıyı okuyamamalarına neden olabilmektedir. Siz de kendi çalışma ortamınıza uygun bir etiket türü seçmekte karar veremiyorsanız hemen bize ulaşabilir ve profesyonel destek alabilirsiniz.